E-Okul Yöneti̇m Bi̇lgi̇ Si̇stemi̇ Sosyal Etki̇nli̇k Modülü Uygulama Kılavuzu

emrebuyuk

Yönetici
Yönetici
Klavuza Ulaşmak İçin Tıklayınız.
Sosyal Etkinlik Modül Sunumu İçin Tıklayınız.
Dikkat Edilecek Hususlar İçin Tıklayınız.

Sosyal Etkinlik Modülü Ekranları: Kullanım Kılavuzu

1. Sosyal Etkinlik Modülü'ne Ulaşım:
Sosyal Etkinlik Modülü, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi içinde yer almaktadır. Temel eğitim kurumları için "İlkokul/Ortaokul Kurum İşlemleri" ve ortaöğretim kurumları için "Ortaöğretim Kurum İşlemleri" bölümlerinde, "Sosyal Etkinlikler" sekmesi altında bulunmaktadır. Eğer bu sekme görünmüyorsa, okul müdürlüğü ile iletişime geçerek e-Okul Yönetici Modülü'nden gerekli yetkilendirmenin yapılmasını sağlayınız.

2. Okul Kulüp Tanımlama Sekmesi:Bu sekme, sene başında öğretmenler kurulunda belirlenen kulüplerin işlendiği alandır. Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği Öğrenci Kulüpleri Çizelgesi'ne (EK-4) uygun olarak kullanılır. Bu sekme, genellikle okul müdürü veya görevlendirilen müdür yardımcısı tarafından kullanılır.

3. Öğrenci Kulüp Tanımlama Sekmesi:Bu sekme, sene başında belirlenen kulüplere üye olan öğrencilerin tanımlandığı alandır. Öğrencilerin kulüplere üyelik durumları bu sekmede kaydedilir. Sınıf/şube rehber öğretmenleri tarafından kullanılır.

4. Sosyal Etkinlik Girişi Sekmesi:Bu sekme, okul etkinlikleri, merkezî etkinlikler ve okul dışı bireysel etkinlikler için sosyal etkinlik veri girişlerinin yapıldığı alandır. Okul etkinlikleri için kulüp danışman öğretmeni, merkezî etkinlikler için okul müdürlüğünce görevlendirilen öğretmen, okul dışı bireysel etkinlikler için ise sınıf/şube rehber öğretmeni tarafından kullanılır.

5. Sosyal Etkinlik Tamamlama Sekmesi:Bu sekme, öğretmenler tarafından girilen sosyal etkinlik bilgilerinin sosyal etkinlik kurulu başkanı (okul müdürü veya görevlendiren müdür yardımcısı) tarafından doğrulandığı alandır. Öğretmenlerin girişlerinin incelendiği ve onaylandığı bir ekran olarak kullanılır.

Bu içerik, sosyal etkinlik modülü ekranlarının nasıl kullanılacağına dair temel bilgileri içermektedir. Bu ekranları kullanarak, okullarda gerçekleştirilen sosyal etkinliklerin yönetimi ve kaydı daha kolay ve etkin bir şekilde sağlanabilir.

Sosyal Etkinlikler Modülü Veri Girişinde Dikkat Edilecek Hususlar:

1. Derece Belgesi Yükleme:
    • Öğrencilerin yarışmalarda aldıkları dereceleri gösteren belge, dijital olarak JPEG formatında ve 1MB'ı geçmeyecek boyutta modüle yüklenmelidir.
    • Modüle, derece belgesi dışında herhangi bir belge yüklenmeyecektir.
  2. Mükerrer Veri Girişi:
    • Aynı etkinlik için bir öğrenciye mükerrer veri girişi yapılmayacaktır. Veri girişi, etkinlik tamamlandığında yapılacaktır.
  3. Etkinlik Aşamasında Veri Girişi:
    • Öğrencilerin gerçekleştirdiği etkinliklerin veri girişi, etkinlik tamamlandığında yapılmalıdır.
  4. Etkinlik Alan ve Kategorileri:
    • Etkinlik alan ve kategorileri kesin olarak belirlenmelidir.
    • Belirlenemeyen durumlarda okul müdürlüğüne ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'ne durum bildirilmelidir.
  5. Sosyal Etkinlik Belgesi:
    • Sosyal etkinlik belgesi, öğrencilerin gerçekleştirdiği etkinliklerin dökümünü içerir.
    • Belge, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Sosyal Etkinlik Modülü'nden indirilerek öğrencilere karneleri ile birlikte dönem sonunda verilecektir.
  6. Nakil Olan Öğrencilerin Durumu:
    • Etkinliği okulda gerçekleştiren ancak modüle etkinlik girişi yapılmadan nakil olan öğrencilerin durumuyla ilgili okul yönetimi ile iletişime geçilmelidir.
  7. Geçmişe Dönük Etkinlik Girişi:
    • Sosyal etkinlik girişleri, ilgili eğitim-öğretim yılı içinde yapılacaktır. Geçmiş eğitim ve öğretim yıllarında gerçekleştirilen etkinlikler modüle işlenmeyecektir.
  8. Etkinlik Başlangıç ve Bitiş Tarihleri:
    • Etkinlik girişleri, ders yılı başında başlar ve ders yılı sonunda bitirilir.
    • Yaz tatili ve yarı yıl tatillerinde gerçekleştirilen etkinlikler, ilgili ders yılı içinde modüle işlenir.
  9. Hatalı Etkinlik Girişi:
    • Hatalı bir etkinlik girişi yapıldığında, düzeltme veya silme işlemi sosyal etkinlik kurulu başkanı tarafından yapılabilir.
    • Düzeltme veya silme işlemleri için sosyal etkinlik kurulu başkanına başvurulmalıdır.
  10. Kılavuz ve İletişim:
    • Sosyal Etkinlik Modülü için hazırlanan kılavuz incelenerek sorunlar çözüme kavuşturulabilir.
    • Karar verilemeyen durumlarda kılavuzda belirtilen iletişim yolları kullanılabilir.

Son düzenleme:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar