Tbmm'de Yoğun Gündem! Öğretmene Şiddet Artık Tutuklama Sebebi Olacak

can

Yönetici
Yönetici
TBMM'de Yoğun Gündem: Öğretmene Şiddet İçin Tutuklama Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Yeni Düzenlemeler​

TBMM, Temmuz sonunda tatile girmeden önce yoğun bir haftaya giriyor. Bu haftanın en önemli gündem maddelerinden biri, 9. Yargı Paketi'nin ilk görüşmeleri olacak.

Öğretmene Şiddet: Artık Tutuklama Sebebi​

9 Temmuz Salı günü başlayacak olan TBMM Genel Kurulu'nda, Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi görüşülecek. Bu teklif, öğretmenlere yönelik şiddetin önlenmesi ve cezaların artırılmasını öngörüyor. Düzenlemeye göre, öğretmenlere yönelik tehdit, hakaret ve saldırı gibi suçlarda cezalar %50 oranında artırılacak. Ayrıca, şiddet olaylarında hapis cezası ertelenemeyecek ve bu suçlar doğrudan tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılama yolu kapatılacak.

Milli Eğitim Akademisi Kuruluyor​

Teklif kapsamında Milli Eğitim Akademisi kurulacak. Bu akademi, öğretmenlik mesleği yeterlikleri çerçevesinde belirlenen teorik ve uygulamalı derslerden oluşan hazırlık eğitimi verecek. Öğretmen adayları, hazırlık eğitimi sürecinde belirlenen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda her ay ödeme alacak.

Sözleşmeli Öğretmenler İçin Kadro Fırsatı​

Üç yıllık çalışma süresini tamamlayan sözleşmeli öğretmenler, talepleri halinde görev yaptıkları yerde öğretmen kadrolarına atanacak. Öğretmen kadrolarına atananlar, mazerete bağlı olarak yapılacak yer değiştirmeler hariç olmak üzere bir yıl süreyle yer değiştiremeyecek.

Suçlu Öğretmenlerin Görevine Son Verilecek​

Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, hayasızca hareketler, müstehcenlik, fuhuş ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan mahkum olanların öğretmenliği sona erecek. Ayrıca, öğretmenlere karşı "kasten yaralama", "tehdit", "hakaret" ve "görevi yaptırmamak için direnme" suçları işlenmesi halinde cezalar yarı oranında artırılacak ve hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmayacak.

Başöğretmen Ünvanı İçin Yeni Kriterler​

Görevde olan öğretmen ve uzman öğretmenlerden, 20 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar ve uzman öğretmenlikte en az 10 yıl hizmeti olanlar, başöğretmen ünvanı için başvurabilecek.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar