emrebuyuk

Yönetici
Yönetici
Öğretmen dosyası, hem aday öğretmenlerin hem de adaylığı kaldırılmış tüm öğretmenlerin hazırlaması gereken önemli bir belgedir. Bu dosya, öğretmenin mesleki ve kişisel gelişimini desteklemek, gerektiğinde kanıt sağlamak ve okul yönetimi ile iletişim kurmak için kullanılır. İşte öğretmen dosyasında bulunması gerekenler ve dosyanın nasıl hazırlanacağına dair bilgiler:

Öğretmen Dosyasında Bulunması Gerekenler:

1. Kapak Sayfası: Dosyanın ön kısmında, öğretmenin adı, branşı, iletişim bilgileri ve okul bilgilerini içeren bir kapak sayfası bulunmalıdır.
  2. Atatürk Resmi ve Türk Bayrağı: Milli ve manevi değerlerimize saygı göstermek adına, Atatürk'ün bir resmi ve Türk Bayrağı'nın renkli bir çıktısı dosyaya eklenmelidir.
  3. İstiklal Marşı ve Gençliğe Hitabe: Milli marşımız olan İstiklal Marşı'nın tam metni ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabe'si dosyada yer almalıdır.
  4. Kanun ve Yönetmelikler: Öğretmenlerin mesleki faaliyetlerini düzenleyen temel yasalar ve yönetmelikler dosyada bulunmalıdır. Bunlar arasında Milli Eğitim Temel Kanunu, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu, ilgili öğretim kurumları için yönetmelikler ve eğitim vizyonu belgeleri yer alabilir.
  5. Öğretim Programı (Müfredat): Öğretmenin görev yaptığı dersler için geçerli olan müfredat belgeleri dosyada bulunmalıdır.
  6. Çalışma Takvimi: Okulun akademik yılına dair çalışma takvimi veya takvimler dosyada yer almalıdır.
  7. Belirli Gün ve Haftalar Listesi: Özel günler ve haftaları belirten resmi bir liste dosyaya eklenmelidir.
  8. Diğer Evraklar: Yıllık planlar, zümre toplantısı tutanakları, şube öğretmenler kurulu toplantısı evrakları, sınıf listeleri, ders programları, sınav kağıdı ve cevap anahtarı örnekleri, performans çizelgeleri (rubrikler), ve bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) evrakları gibi diğer önemli belgeler dosyada yer almalıdır.
Öğretmen Dosyasının Hazırlanması:

1. Dosya Seçimi: Dosyanın içeriğini organize etmek için uygun bir dosya seçilmelidir. 20'li sunum dosyası veya mavi arşiv klasörü gibi pratik ve kullanışlı bir seçenek tercih edilebilir.
  2. İçerik Düzenleme: Yukarıda belirtilen belgelerin renkli çıktıları alınarak sıralı bir şekilde dosyaya yerleştirilmelidir.
  3. Kapak Tasarımı: Dosyanın ön kısmında yer alacak kapak sayfası özenle tasarlanmalıdır. Profesyonel bir görünüm için öğretmenin adı, branşı ve okul bilgileri ile uyumlu bir kapak tasarımı seçilmelidir.
  4. Belge Koruma: Belgelerin uzun süre dayanıklı kalması için plastik dosya koruyucular veya şeffaf poşet dosyalar kullanılabilir.
  5. Düzenli Güncelleme: Dosyanın içeriği, yeni belgeler veya güncellemelerle düzenli olarak güncellenmelidir. Yeni bir akademik yıl veya dönem başında dosya gözden geçirilmeli ve güncellenmelidir.
Öğretmen dosyası, öğretmenin profesyonel kimliğini yansıtan önemli bir belgedir ve düzenli olarak güncellenmeli ve korunmalıdır. Bu dosya, öğretmenin mesleki gelişimini desteklerken, gerektiğinde kanıt sağlama ve iletişim kurma konularında da yardımcı olur.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar