Ev Ziyareti Gözlem Formu

okuloncesi

Üye
Katılım
31 Ara 2023
Mesajlar
42
Tepkime puanı
1
Ev Ziyareti Gözlem Formu İndirmek İçin Tıklayınız.

Bu form, ev ziyareti sırasında yapılan gözlemleri kaydedebilmek için kullanılabilir. Öğrenci veya bireyin evindeki ortam, iletişim tarzları, eğitim durumu ve varsa ortaya çıkan ihtiyaçlar gibi konuları detaylı bir şekilde gözlemleyip not almak için tasarlanmıştır. Ev ziyareti amacına ve yapılacak çalışmaya göre bu form çeşitli detaylar ve alanlar ekleyerek genişletilebilir.

EV ZİYARET FORMU YÖNERGESİ
KULLANIM AMACI:
Bu form; tek ebeveynlilik, devamsızlık, okula uyum problemi, okul-veli iş birliğinin yetersizliği,davranış problemleri, çeşitli hastalıklar, ders başarısı/başarısızlığı gibi durumlarda öğrenciyi daha iyi tanıyabilmekadına ev aile atmosferini gözlemlemek amacıyla kullanılır.KİMLER KULLANIR? Sınıf rehber öğretmeni, rehberlik öğretmeni ve bir idareciden oluşan komisyon tarafından,ev ziyareti sonrasında doldurulup imzalanır.

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:
1. Ziyaret öncesi veli muhakkak ziyaret ile ilgili bilgilendirilmelidir. (Ziyaret tarihi vs)
2. Sınıf rehber öğretmeni, rehberlik öğretmeni ve bir idareciden oluşan komisyona isterse öğrencinin dersinegiren diğer öğretmenlerde katılabilir.
3. Veliye ziyaretin nedeni ile ilgili bilgi verilir. Çocuğun ev ortamında yapılan ziyaretlerin rehberlik faaliyetlerinesağlayacağı katkı açıklanır.
4. Ziyaret sonucunda;• Ekonomik koşulların iyi olmadığı saptanırsa aile çevredeki olanaklardan haberdar edilebilir.

Okul aile birliğiyardım kontenjanından faydalanabilmesi için okul aile birliği ile görüşülebilir.• Sosyal yaşam koşullarının iyi olmadığı saptanırsa aile çevredeki olanaklardan haberdar edilebilir.
Belediyelerin ve Gençlik ve Spor Bakanlığının il/ilçe müdürlüklerindeki ücretsiz kurslarına yönlendirme yapılabilir.
Anne baba tutumlarına ilişkin rehberlik ihtiyacı tespit edilirse aileye ebeveyn becerilerini geliştirmek ile ilgiliev ödevleri verilebilir.• Özel yetenekli olduğu tespit edilen öğrenciye ev ziyareti yapıldığında ev ortamında yeteneğini geliştirmeyeilişkin rehberlik yapılabilir.
Ders başarısının artırılması için ev ortamındaki düzenlemeler, aile desteğinin önemi gibi konularda bilgilendirilebilir.5. Form aile ziyareti sonrasında doldurularak rehberlik öğretmeni tarafından öğrenci dosyasında saklanır
 

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst