emrebuyuk

Yönetici
Yönetici
Öğrenci disiplin kurulu, disiplin kurallarına uymayan öğrencilerin suçlarını tespit ederek uygun cezaları vermekle görevlidir. Kurul, süreç boyunca hata yapmamak için belirli kurallara uymalıdır. Ayrıca, disiplin kurulu sürecinde doldurulması zorunlu olan evraklar bulunmaktadır ve bu evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Okul yöneticilerine tavsiyemiz, öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği’ni inceleyerek iş ve işlemleri doğru bir şekilde gerçekleştirmeleridir. Bu sayede, disiplin kurulu süreci daha sağlıklı ve adil bir şekilde yürütülebilir.

Okul yöneticilerine tavsiyemiz öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliğini inceleyerek iş ve işlemleri gerçekleştirmeleridir.

Okul disiplin kurulu, soruşturma yürütürken aşağıdaki konulara dikkat etmelidir:

1. Adil ve tarafsız olmalı: Disiplin kurulu, suçlamaları ve kanıtları tarafsız bir şekilde incelemeli ve öğrencinin savunma hakkına saygı göstermelidir. Herhangi bir ön yargıya veya önyargıya sahip olmamalıdır.
  2. Kanıt toplama sürecinde dikkatli olmalı: Disiplin kurulu, suçlamaları destekleyen kanıtları toplamalı ve bunları doğru bir şekilde değerlendirmelidir. Kanıtların sahte, yanıltıcı veya eksik olması durumunda yanlış bir karar verilmesine neden olabilir.
  3. Gizlilik ilkesine uymalı: Disiplin kurulu, öğrencinin özel hayatına saygı göstermeli ve soruşturma sürecinde öğrencinin gizliliğini korumalıdır. Suçlamaların ve cezaların açıklanması, öğrencinin itibarını zedeleyebilir.
  4. Yaptırımların adil olmasına özen göstermeli: Disiplin kurulu, öğrencinin davranışına uygun bir yaptırım seçmeli ve cezanın adil ve orantılı olmasını sağlamalıdır. Aşırı ya da hafif bir ceza, öğrencinin gelecekteki davranışları üzerinde olumsuz bir etki yapabilir.
  5. Yönetmelik ve ilgili yasalara uymalı: Disiplin kurulu, okul yönetmelikleri ve ilgili yasalara uymalıdır. Bu, soruşturma sürecinin doğru bir şekilde yürütülmesini ve öğrencinin haklarının korunmasını sağlar.
  6. Sürecin zamanında tamamlanmasını sağlamalı: Disiplin kurulu, soruşturma sürecini zamanında tamamlamalı ve öğrenciye cevabı en kısa sürede vermeli. Gecikmeler, öğrencinin eğitim sürecini olumsuz etkileyebilir.
Disiplin Kurulu Bidirim Formu İndir
Sınıf Kontrol ve Disiplin Bildirim Formu İndir
Disiplin Bildirim Tutanağı İndir
Şikâyet Dilekçesi İndir
Rehberlik Servisinin Görüş ve Önerileri İndir
Mağdur Öğrencinin İfadesi İndir
Suçlanan Öğrencinin İfades iİndir
Görgü Tanığı Öğrencinin İfadesi İndir
Disiplin Kurulu Çağrı Pusulası İndir
Ödül ve Disiplin Kurulu Toplantı Çağrısı İndir
Bilgi Toplama (Öğretmen) İndir
Bilgi Toplama (Rehberlik) İndir