Meb'de Öğretmenlik Meslek Kanunu Değişti: İşte Taslak Metin Uzman Öğretmenlik Değişti!

can

Yönetici
Yönetici
Milli Eğitim Bakanlığı'nda (MEB) önemli bir gelişme yaşandı; Anayasa Mahkemesi'nin bazı maddelerini iptal ettiği 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) üzerinde yapılan değişiklikler duyuruldu. Buna göre, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in açıklamasına göre, kanun taslağı yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sunulacak.

Taslak metinde yer alan bazı bilgiler şöyle:

1. Rotasyon Uygulaması: Öğretmenler artık aynı okulda en fazla 12 yıl görev yapabilecekler. Bu uygulama ile öğretmenlerin farklı okullarda deneyim kazanmaları ve mesleki gelişimlerini sürdürmeleri hedefleniyor.
  2. Ek Ders Ücretlerinde Artış: Öğretmenlerin ek ders ücretlerinde %15 artış öngörülüyor. Bu sayede öğretmenlerin gelirlerinin iyileştirilmesi amaçlanıyor.
  3. Uzman Öğretmenlik İçin Hizmet Süresi: Uzman öğretmen olabilmek için aranan hizmet süresi 8 yıla düşürülüyor. Adaylık süresi de bu 8 yıllık süreye dahil olacak.
  4. Eğitim: Uzman ve başöğretmen olabilmek için Milli Eğitim Akademisi'nin 550 saatlik programını başarıyla tamamlamak gerekecek. Eğitim süresince öğretmenlere ödeme yapılacak.
  5. Öğretmene Yönelik Şiddete Cezalar: Öğretmenlere yönelik şiddet olaylarında caydırıcı cezalar getiriliyor. Şiddet olaylarında cezaların artırılması ve tutuklamaların ertelenmemesi gibi önlemler alınıyor.
Ancak, taslakta hala tartışılan bazı maddeler bulunmakta ve öğretmenlerin tepkileri de çeşitli. Değişikliklerin net etkileri ve detayları önümüzdeki süreçte daha açık bir şekilde ortaya çıkacak.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar