can

Yönetici
Yönetici
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen yetiştirme sürecinde köklü değişikliklerin yapılacağını ve bu değişikliklerin Öğretmenlik Meslek Kanunu'na yansıtılacağını açıkladı. Bu değişiklikler, öğretmen adaylarının eğitimi ve atanma süreçlerini yeniden düzenleyecek ve Milli Eğitim Akademisi'nin kurulmasını öngörüyor. İşte yeni düzenlemelerle ilgili detaylar:

1. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda Köklü Değişiklikler​

Yeni taslağın kısa süre içinde Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor. Bu düzenleme ile öğretmen adaylarının eğitim süreçleri ve mevcut öğretmenlerin mesleki gelişimleri yeniden şekillendirilecek. Bakan Tekin, öğretmen yetiştirme sürecinde revizyon yapılmasının elzem olduğunu belirtti.

2. Milli Eğitim Akademisi'nin Kurulması​

Yeni düzenleme, Milli Eğitim Akademisi'nin kurulmasını öngörüyor. Bu akademi, sadece öğretmen adayları için değil, aynı zamanda mevcut öğretmenlerin hizmet içi eğitim programları için de kullanılacak. Eğitim fakültelerindeki akademisyenlerle işbirliği yapılacak ve bu süreçte öğretmen adaylarına 4 dönem sürecek hazırlık eğitimi verilecek.

3. Öğretmen Adaylarının Eğitimi​

• Güvenlik Soruşturması: Eğitim alacak her aday güvenlik soruşturmasından geçecek.
  • Sınavlar ve Geçme Notu: Her bir teorik dersten en az iki yazılı sınav yapılacak. Derslerin geçme notu 100 üzerinden 60 olacak. Başarısız olanlara ek sınav hakkı verilecek, ek sınavda da başarısız olanların akademi ile ilişiği kesilecek.
  • Uygulamalı Dersler: Adayların sınıf ortamındaki performansları da ölçülecek. Uygulamalı derslerden 70'in altında puan alanların akademi ile ilişiği kesilecek.

4. Devamsızlık Kuralları​

• 5 Gün Devamsızlık Hakkı: Öğretmen adaylarına her dönem için 5 gün devamsızlık hakkı verilecek.
  • Sağlık Raporu: Sağlık raporu ile 20 gün ve üzeri devamsızlık yapanların kayıtları bir sonraki döneme kadar dondurulacak. 6 gün ve üzeri devamsızlık yapanlar akademiden gönderilecek.
  • Disiplin Kuralları: Öğretmen adayları, akademideki eğitimleri boyunca disiplin cezalarına tabi olacaklar. Yasadışı örgüt ve siyasi propaganda yapan, şiddete teşebbüs eden veya tacizde bulunanlar akademiden atılacak.

5. Mevcut Öğretmenler İçin Eğitim​

Mevcut öğretmenler için de eğitim planlamaları yapılacak. Okullarda denetimler gerçekleştirilecek ve yetersiz görülen öğretmenler akademide eğitime tabi tutulacak. İkinci değerlendirmede de yetersiz bulunanlar genel idare hizmetine alınacak.

6. Şiddet ve Disiplin Cezaları​

• Eğitimcilere Yönelik Şiddet: Eğitimcilere yönelik şiddetin cezaları yarı oranda artırılacak ve tutuksuz yargılama kaldırılacak.
  • Öğrenci Görüntüleri: Öğrencilerin görüntülerini velilerinden izin almadan sosyal medyada paylaşan öğretmenlere disiplin cezası verilecek.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar