can

Yönetici
Yönetici
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2024-2025 eğitim-öğretim yılından itibaren çevreci okulların geliştirilmesine yönelik önemli bir adım atarak, başarılı çalışmalar yürüten okulları "yeşil bayrak" ile ödüllendirecek. Bu uygulama ile okulların enerji verimliliğini artırmak, kaynakları etkin kullanmak ve çevre dostu alışkanlıkların kazandırılması hedefleniyor.

Sürdürülebilir Yaşam İçin Eğitim Projeleri
Geçen eğitim öğretim yılında, çevre bilincinin artırılmasına yönelik bir dizi uygulama yürütüldü. "Sürdürülebilir Yaşam İçin Eğitim Projesi" kapsamında, 81 ilden öğretmenlere eğitici eğitimleri verildi ve bu öğretmenler, kendi okullarında projeleri hayata geçirmeye başladı. MEB, ayrıca TEMA Vakfı ile iş birliği yaparak, Minik TEMA, Yavru TEMA ve Ortaokul TEMA gibi doğa eğitim programlarını yürüttü.

Yeşil Bayrak Uygulaması ile Çevreci Okullar
MEB'in yayımladığı genelgeye göre, 2024-2025 eğitim-öğretim yılıyla birlikte okullarda "yeşil bayrak" uygulaması başlatılacak. Bu çalışmanın amacı, okullarda enerji verimliliğini artırmak, kamu kaynaklarının etkin kullanılmasını sağlamak ve çevreci okullar geliştirmek. Okulların enerji tüketimlerini azaltmaya yönelik çalışmalar "yeşil bayrak" ile tescil edilecek.

Öğrencilere Çevre Bilinci Kazandırılacak
Bu çalışmalarla birlikte, öğrencilere çevre bilinci kazandırılması hedefleniyor. Öğrenciler, doğaya saygı duymayı öğrenirken, çevre dostu alışkanlıklar kazanmaları için teşvik edilecekler. Okullarda su tasarrufu, atık yönetimi ve çevre bilinci konularında eğitimler verilecek, sosyal medya üzerinden farkındalık kampanyaları düzenlenecek. Aynı zamanda okul bahçelerinin daha çevreci hale getirilmesi için çalışmalar yürütülecek.

Ağaç Dikimi ve Takibi
Bakanlık, ağaç dikimi ve bakımını öğrencilere yaygınlaştırmak için ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik bir ağaç dikim programı başlatıyor. Bu program çerçevesinde, öğrenciler belirlenen alanlarda ağaç dikimi yapacak ve bu ağaçların bakımını öğrenim hayatları boyunca takip edecekler.

Çalışmalarıyla Öne Çıkan Okullara Yeşil Bayrak
Yürütülen tüm bu faaliyetler yakından takip edilecek ve çevreci çalışmalarıyla öne çıkan okullar, "yeşil bayrak" ile ödüllendirilecek. Bu sayede, okullarda çevre bilincinin artırılması ve öğrencilerin doğayla daha güçlü bir bağ kurmaları hedefleniyor.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar