can

Yönetici
Yönetici
Katılım
20 Ara 2023
Mesajlar
233
Tepkime puanı
13
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 20 bin öğretmen ataması yapılacağını açıkladı. Bu atamalarda KPSS puanı yüzde 50, mülakat puanı yüzde 50 etkili olacak. Bakan Tekin, sınıf öğretmenliği için 3 bin 263, özel eğitim öğretmenliği için 2 bin 499, rehberlik öğretmenliği için bin 597, din kültürü ve ahlak bilgisi için bin 594, İngilizce için 968 öğretmen atanacağını belirtti.

Bakan Tekin, "Pandemiyle başladığımız süreçte, ekonomi ciddi şekilde zarar gördü. Üstüne 2 tane seçim yaşadık, dolayısıyla içinde bulunduğumuz konjoktürde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, bahsettiğimiz parametreler ışığında, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla 20 bin öğretmen ataması konusunda uzlaştık. Öğretmen adayı arkadaşlarımıza hayırlı olsun. Eğitim camiamıza hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

En çok atama yapılacak 5 branş arasında sınıf öğretmenliği, özel eğitim öğretmenliği, rehberlik, din kültürü ve ahlak bilgisi, İngilizce branşları bulunuyor. Bu atamalarda adil bir süreç yürütüleceğini vurgulayan Bakan Tekin, KPSS skorunun yüzde 50'si ve mülakatların yüzde 50'si alınarak hesap edilecek bir atama puanı üzerinden sürecin yürütüleceğini belirtti.

Başvuru takvimi 20 Mayıs'ta açılacak olup, öğretmen adaylarına sürecin kalan kısmıyla ilgili bilgi verileceği ifade edildi. Ayrıca, Bakan Tekin geçen hafta açıklanan yeni müfredat taslağı ile ilgili olarak da görüşlerin alındığını ve katılımın büyük olduğunu söyledi.
atama branş dağılımı.jpg

atama branş dağılımı 2.jpg

atama branş dağılımı3.jpg
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst