Öğretmenlik Meslek Kanunu Taslağı Kamuoyuna Sunuldu

can

Yönetici
Yönetici

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve öğretmenlik mesleğini yeniden yapılandırmayı amaçlayan Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı, önemli değişiklikler ve düzenlemeler içeriyor. İşte taslakta öne çıkan maddeler:

1. Milli Eğitim Akademisi Eğitimi: Fakülte mezunları için 3 dönem, diğer yükseköğretim programı mezunları için 4 dönem olarak uygulanacak. Alımlar KPSS puanına göre yapılacak ve adaylara güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak.
  2. Akademi Başarı Kriterleri: Akademide ders ortalaması 60 ve üzeri olanlar başarılı sayılacak. Başarısız olanlar tekrar sınava alınacak, ek sınavda da başarısız olanların akademi ile ilişiği kesilecek.
  3. İzin Hakları: Sağlık mazeretlerine bağlı olarak her dönem için 20 gün, sağlık hariç mazeretler için ise 5 gün izin alınabilecek.
  4. Disiplin Cezaları: Akademi sırasında disiplin cezası alanların akademi ile ilişiği kesilecek.
  5. Maaş Düzenlemesi: Öğretmen adaylarına 30000 ek gösterge sayısının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu maaş ödemesi yapılacak. Günümüzde bu miktar yaklaşık 23 bin liraya tekabül ediyor. Maaşlar, 6 ayda bir memur aylık katsayısına göre güncellenecek.
  6. Sözleşmeli ve Kadrolu Atama: Akademide başarılı olan öğretmenler 3 yıl süreyle sözleşmeli, 3 yılın sonunda ise kadrolu olarak atanacak.
  7. Görev Süreleri: Öğretmenler atandıkları okulda en az 3 yıl, en çok 12 yıl görev yapabilecekler.
  8. Uzmanlık ve Başöğretmenlik: 10 yıl görev yapan öğretmenler uzman öğretmen, 10 yıl uzman öğretmenlik yapanlar ise Başöğretmen olabilecek. Bunun için akademide verilecek eğitimi tamamlamaları gerekecek.
  9. Yönetici Atamaları: Yöneticiler akademiye alınacak, ardından yazılı ve sözlü sınavların aritmetik ortalaması alınarak tercih yapabilecekler. Yöneticiler bir okulda 4 yıllığına görevlendirilecek ve bu süre en fazla 8 yıl olabilecek.
  10. Disiplin Cezaları ve Akademisyenler: "Fenomen öğretmen" tabir edilenlere aykırı davranış sonrası kınama, özel ders veren ve yönlendirme yapan öğretmenlere ise aylıktan kesme cezası verilecek. Akademide görev alacak akademisyenler her ders saati için ek ders ücreti alacaklar.
  11. Mesleki Yetersizlik: Mesleki yetersizliği görülen öğretmenler akademiye alınacak ve başarısız olanlar genel idari hizmetler sınıfında uygun yerlere atanacak, yani öğretmenlikten ihraç olacaklar.
  12. Geçici Madde: Kanun yürürlüğe girdiği an 20 yılını dolduran öğretmenler Başöğretmen olabilecek.
Bu kanun taslağı, öğretmenlik mesleğinde kaliteyi artırmayı ve daha yapılandırılmış bir eğitim sistemi oluşturmayı hedefliyor. Kamuoyunun ve eğitim camiasının görüşleri alınarak, taslak nihai haline getirilecek ve yasalaştırılacak.

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar