Fiziksel Gelişim Ve Sağlık Kazanım Ve Göstergeleri

okuloncesi

Üye
Kazanım 1. Bedenini fark eder.Göstergeler:Bedenini/beden bölümlerini işlevine uygun olarak kullanır.Beden bölümlerini farklı amaçlara uygun olarak koordineli kullanır.Nesne/varlıklara göre beden pozisyonunu belirler.Bedeninin/beden bölümlerinin pozisyonunu açıklar.Farklı duruş pozisyonları sergiler.

Kazanım 2. Büyük kaslarını koordineli kullanır.Göstergeler:Kol ve bacaklarını eş zamanlı hareket ettirir.Farklı yönde/formda/hızda yürür.Farklı yönde/formda/hızda koşar.Farklı zeminlerde değişik şekillerde yuvarlanır.Yönergelere uygun olarak farklı yönlere uzanır.Sürünerek belirli bir mesafede ilerler.Belirli bir yüksekliğe tırmanır.Tırmandığı yerden iner.Kayma adımı yaparak ilerler.Galop yaparak ilerler.Belirli bir yükseklikten atlar.Belirli bir yüksekliğe zıplar.Çift ayak uzağa atlar.Tek ayak üzerinde sıçrar.Tek ayak sıçrayarak belirli mesafede ilerler.Bir hareketten diğerine seri bir şekilde geçiş yapar.

Kazanım 3. Nesne/araç kullanarak koordineli hareketler yapar.Göstergeler:Atılan nesneleri yakalar.Nesneleri belirli bir mesafeden hedefe atar.Hareket hâlindeki nesneleri durdurur.Farklı büyüklükteki topları zıplatır.Park/bahçe oyun araç-gereçlerini kullanır.Denge/koordinasyon gerektiren araçları kullanır.

Kazanım 4. Büyük kaslarını kullanarak güç gerektiren hareketleri yapar.Göstergeler:Nesneleri/eşyaları iter.Nesneleri/eşyaları çeker.Nesneleri/eşyaları yuvarlar.Nesneleri/eşyaları kaldırır.Nesneleri/eşyaları taşır.Nesneleri/eşyaları indirir.Nesneleri/eşyaları döndürür.

Kazanım 5. Denge gerektiren hareketleri yapar.Göstergeler:Belirli bir harekete başlamadan önce dengesini korur.Çizgi üzerinde farklı yönde/formda/hızda yürür.Denge tahtası üzerinde farklı yönde/formda yürür.Kol ve bacaklarından destek alarak dengesini korur.Atlarken dengesini korur.Güç uygulandığında dengesini korur.Hareket hâlindeyken nesne alarak hareketini sürdürür.Nesneyi bırakarak hareketini sürdürür.Tek ayak üzerinde belirli bir süre durur.Eşli olarak denge hareketleri yapar.

Kazanım 6. Küçük kaslarını kullanarak koordineli hareketler yapar.Göstergeler:Nesneleri toplar.Nesneleri kaptan kaba boşaltır.Nesneleri farklı şekillerde dizer.Nesneleri değişik şekillerde katlar/rulo yapar.Ellerini/parmaklarını/ayaklarını eş zamanlı ve koordineli hareket ettirir.

Kazanım 7. Küçük kaslarını kullanarak güç gerektiren hareketleri yapar.Göstergeler:Nesneleri kopartır.Nesneleri yırtar.Nesneleri sıkar.Nesneleri gerer.Nesneleri takar.Nesneleri çıkarır.Nesneleri açar.Nesneleri kapatır.Nesneleri eğer/büker.Nesneleri döndürür.Nesneleri elleri/parmakları ile iter.Nesneleri elleri/parmakları ile çeker.Materyallere elleri/parmakları ile şekil verir.

Kazanım 8. Araç gereç kullanarak manipülatif hareketler yapar.Göstergeler:Farklı nesnelerle kule yapar.Nesneleri ipe, çubuğa dizer.Farklı materyaller kullanarak boyama yapar.Nesnelere şekil verir.Farklı yapıştırıcılar kullanarak materyalleri yapıştırır.Farklı nesneleri keser.Parmağını kullanarak çizim yapar.Kalem tutmak için üç parmağını işlevsel kullanır.Nesneleri kullanarak özgün ürünler oluşturur.Bir nesneyi kontrol etmek için başka bir nesne kullanır.

Kazanım 9. Özgün çizimler yaparak kompozisyon oluşturur.Göstergeler:Kontrollü karalamalar yapar.Farklı materyaller kullanarak çizim yapar.Farklı zeminlerde çizim yapar.Çeşitli figürler/temel figürler çizer.Desen oluşturur.Özgün çizimler yapar.Belirli çizimlerde kendine özgü imgeler kullanır.Figürlerinde ayrıntı kullanır.Anlam bütünlüğü olan bir resim çizer.

Kazanım 10. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder.Göstergeler:Bedenini kullanarak ritim çalışması yapar.Nesneleri kullanarak ritim çalışması yapar.Vurmalı çalgı
üları kullanarak ritim çalışması yapar.Müziğin temposuna, ritmine ve melodisine uygun dans eder.Materyal kullanarak dans eder.Eşli ya da grup halinde dans eder.

Kazanım 11. Bedenini kullanarak yaratıcı hareketler yapar.Göstergeler:Nesne/durum/olayı hareketleri ile taklit eder.Verilen bir yönergeye/göreve uygun farklı hareket formları üretir.Farklı hareket formlarını ardışık olarak/aynı anda sergiler.Eşli olarak özgün hareket formları oluşturur.Nesneleri farklı şekillerde kullanarak hareket doğaçlamaları yapar.Bedenini rahatlatmak için farklı hareket formları kullanır.

Kazanım 12. Bedeniyle ilgili temizlik kurallarını uygular.Göstergeler:Elini/yüzünü yıkar.Dişini fırçalar.Saçını tarar.Burnunu temizler.Tuvalet gereksinimine yönelik işleri yapar.Beden temizliğiyle ilgili araç gereçleri kullanır.

Kazanım 13. Yemek süreçlerinde sorumluluk alır.Göstergeler:Yemek hazırlama sürecinde temizlik kurallarına uyar.Yemek için gerekli malzemeleri söyler.Yemek için gerekli malzemeleri hazırlar.Yemeği aşamalarına uygun olarak hazırlar.Yemek masasını hazırlar. Yemek servisi yapar.Yemek masasını toplar.

Kazanım 14. Yaşam alanlarında gerekli düzenlemeler yapar.Göstergeler:Eşyaları temiz kullanır.Kullandığı eşyayı yerine kaldırır.Eşyaları katlar.Eşyaları asar.Eşyaları düzenler.Eşyaları özenli kullanır.Çevre temizliğiyle ilgili araç ve gereçleri kullanır.

Kazanım 15. Giyinme ile ilgili işleri yapar.Göstergeler:Giysilerini çıkarır.Giysilerini giyer.Giysilerini hava durumuna göre seçer.Giysilerinin tamamlayıcı aksesuarlarını kullanır.

Kazanım 16. Yeterli ve dengeli beslenir.Göstergeler:Besinleri yeterli miktarda yer/içer.Acıktığını/susadığını söyler.Öğün zamanlarında beslenmeye özen gösterir.Yeni tatları dener.Sağlıklı besinleri yemeye/içmeye özen gösterir.Beslenme sırasında uygun araç gereçleri kullanır.

Kazanım 17. Dinlenmeye özen gösterir.Göstergeler:Dinlenmenin önemini açıklar.Dinlendirici etkinliklere katılır.Kendisini dinlendiren etkinlikleri söyler.Dinlenmediğinde ortaya çıkabilecek sonuçları söyler.

Kazanım 18. Kendini riskli durumlardan korur.Göstergeler:Riskli olan durumları söyler.Temel güvenlik kurallarını söyler.Oyun için güvenli alanları ayırt eder.Acil durumlar ile ilgili telefon numarasını söyler.Herhangi bir risk durumunda yardım ister.Riskli olan durumlardan/kişilerden/alışkanlıklardan uzak durur.Riskli durumlar için gerekli olan araç ve gereçleri güvenli kullanır.

Kazanım 19. Bedenini ve kişisel alanını korur.Göstergeler:Bedeniyle ve kişisel alanıyla ilgili güvenlik sınırlarını ayarlar/korur.İyi-kötü dokunuşları ayırt eder.İstemediği davranışlara/taleplere hayır der.

Kazanım 20. Fiziksel egzersizler/nefes egzersizleri uygular.Göstergeler:Fiziksel egzersizler/nefes egzersizleri yapar.Fiziksel egzersizler/nefes egzersizleri yapmanın önemini açıklar.Fiziksel egzersizler/nefes egzersizleri için kullanılan araç gereçleri amacına uygun kullanır.Fiziksel egzersizleri/nefes egzersizlerini rutin olarak yapar.

Kazanım 21. İlk yardım için gerekli önlemleri alır.Göstergeler:İlk yardım çantasında neler olduğunu söyler.İlk yardım çantasında bulunan araç gereçlerin işlevini açıklar.İlk yardım çantasında bulunan araç gereçleri işlevine uygun kullanır.İlk yardım gerektiren durumları açıklar.İlk yardım gerektiren durumlarda yardım ister.Basit ilk yardım uygulamaları yapar.

Kazanım 22. Sağlıklı olmak için gerekli önlemleri alır.Göstergeler:Sağlıklı olmak için yapılması gerekenlerin önemini açıklar.Sağlığı etkileyen bireysel riskleri söyler.Sağlığı etkileyen çevresel riskleri söyler.Hastalığı önlemeye yönelik davranışları sergiler.Hastalık durumunda görülen belirtileri söyler.Hastalığın iyileşme sürecinde temizlik, tedavi için gerekli olan kurallara uyar.Sağlığın önemli bir değer olduğunu söyler.

Kazanım 23. Afetlere ilişkin uygun davranışları sergiler.Göstergeler:Afetlerin neler olduğunu söyler.Afetlerin nedenlerini söyler.Afetlere karşı alınabilecek önlemleri söyler.Afetlerden korunm

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar